сёння 26 красавіка

Выстаўка "Сям'я ў культуры народаў Еўразіі. ХХ стагоддзе"

(факсімільныя фатаграфіі са збору Расійскага этнаграфічнага музея)
знаёміць з паўсядзённым і святочнай жыццём традыцыйнай сям'і пачатку ХХ стагоддзя славянскіх і фіна-вугорскіх народаў, народаў Паволжа, Сібіры, Каўказа і Сярэдняй Азіі.
     Адкрыццё выставы запланавана на 10 лістапада 2016 года 12:00.
     Семья (руск.), Энтаник (арм.), Мишпаха (евр.), Байит (іўрыт), гаилэ (тат.), Оила (Тадж.), ГЭР бүлэ (бурат.), Дьиэ кэргэн (якут.) - так гучыць слова «сям'я» на розных мовах народаў Еўразіі. Вядомае кожнаму чалавеку з дзяцінства, яно аб'ядноўвае ўсіх: праваслаўных, мусульман, будыстаў, шаманистов.
     Паняцце «сям'я» ў традыцыйным грамадстве канца XIX - пачатку XX стагоддзяў было нашмат шырэй сучаснага. Сям'я была устойліва звязана з прадстаўленнем пра дом, як радавым гняздзе, у якім склаўся на працягу многіх пакаленняў пэўны ўклад жыцця, разам у сябе і людзей (нярэдка 3 - 4 пакалення), і прастора (жыллё, двор, вёска, аул, чум, стойбішча). «Дом» як малая і любімая радзіма быў асновай існавання чалавека: ён даваў яму цялесныя і духоўныя сілы, якія і вызначалі непаўторны і самабытны свет нацыянальнай культуры.
     Гістарычную частку выставы дапаўняе відэапрэзентацыя пра жыццё сям'і савецкага перыяду (з 1922 да сярэдзіны 1980-х гг.) Па матэрыялах інфармацыйных агенцтваў. У Расійскім Этнаграфічным музеі захоўваецца каля 8000 фотаздымкаў, якія паступілі ад ТАСС, Союзфото, АПН і рэдакцый савецкіх газет. У асноўным фатаграфіі паказваюць жыццё сям'і праз сацыяльныя інстытуты, такія як ЗАГС, дзіцячы сад, школа, гурткі, а таксама праз агульнадзяржаўныя святы - Новы Год, Першае траўня і г.д.
     Своеасаблівы летапіс сямейнага жыцця ХХ ст. дае магчымасць пашырыць свае веды аб традыцыйных культурах народаў розных рэгіёнаў постсавецкай еўразійскай прасторы, адчуць унікальнасць і непаўторнасць сваіх сямейных каранёў праз агульнае і прыватнае ў сямейных традыцыях. Толькі адкрыўшы для сябе новыя старонкі з мінулага мы, сучаснікі, зможам суаднесці з ім свае ўяўленні аб тым, што адбываецца ў цяперашні час і стаць больш адкрытымі і гатовымі да дыялогу нават пры наяўнасці рознагалоссяў. Гэта тыя непахісныя правілы, на якіх заўсёды трымаліся сямейныя традыцыі і асновы.

Выстава пряцягнецца з 10.11.2016 па 10.12.2016.